Tıkla Kirala | Satın almak mı, kiralamak mı?

Satın alma kiralama karşılaştırma

Sermayenizi etkin kullanın!

Tek bir araca bile ihtiyacınız olsa her ay eşit miktarda ödeme yaparak sermayenizi etkin şekilde kullanabilir, şirket aracı satın almak yerine sermayenizi yatırım yapmak için kullanabilirsiniz.

Kiralamayla tasarruf edin!

Şirket aracı masrafları, satın almakla bitmez. Kiralamayı tercih ederek trafik sigortası, kasko, motorlu taşıtlar vergisi, periyodik bakım ve hasar gibi giderlerle ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Hem zamandan hem maliyetten tasarruf edersiniz.

Operasyonel risk taşımayın!

Şirket aracı satın aldığınızda aracın başına gelebilecek tüm riskleri üstlenmiş olursunuz. Oysa kiralama durumunda kaza ve hasar nedeniyle oluşacak maddi kayıplar kiralama şirketine devredilir.

Kiralama avantajlarının keyfini sürün!

Satın alırken bütçeniz doğrultusunda belli araçları tercih etmek zorundayken kiralamada seçenekleri çoğaltıp avantajlı koşullarla daha üst segmentten araç seçebilirsiniz. Üstelik memnun kaldığınız aracı kontrat bitiminde uygun şartlarla satın alabilirsiniz.

İkinci el kaygısı taşımayın!

Satın aldığınız şirket aracı ihtiyaçlarınız değişse de değişmez. Aracınızı değiştirmek istediğinizde öncelikle aracınızı değerinde satmanız sonrasında yeni bir araç araştırmanız gerekir. Kiralamadaysa kontratınız bittiğinde ikinci el değerini düşünmezsiniz. Müşteri temsilcinizle görüşüp işinize, şirketinize en uygun araçları seçersiniz.

İş gücünüzü yalnız asıl işiniz için ayırın!

Şirket aracı ihtiyacını satın alma opsiyonu ile çözen işletmelerin, araçların yönetimi ve tüm operasyonel işlerine önemli ölçüde insan kaynağı ayırması gerekir. Oysa kiralama seçeneği ile bu gereklilik ortadan kalkar ve iş gücünüzün tümünü asıl iş konunuza odaklanacak şekilde planlayabilirsiniz.

Kiralamak Hala Çok Basit ve Avantajlı!

Kira bedeli 6.000 TL ve altı araçlarda

Kiralamak mı?

 • Onarım %100 giderleştirilir.
 • Bakım %100 giderleştirilir.
 • Lastik %100 giderleştirilir.
 • MTV %100 giderleştirilir.
 • Amortisman %100 giderleştirilir.

Satın Almak mı?

 • Onarım %70 giderleştirilir.
 • Bakım %70 giderleştirilir.
 • Lastik %70 giderleştirilir.
 • MTV giderleştirilmez.
 • Amortisman; sıfır ve ikinci el binek araç satın alımlarında farklı limitlere göre giderleştirilir.*
 • *Detaylar aşağıda. 

Yeni Vergi Yasasıyla Şirket Araçları İçin Neler değişecek?

07.12.2019 tarihli Resmi Gazete ile yayınlanan “DİJİTAL HİZMET VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA VE 375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ” uyarınca kurumlar vergisi hesaplamalarında binek araçların kiralama ve satın alma süreçlerinde değişikliğe gidilmiştir.

LeasePlan olarak bu değişikliğin ayrıntılarını ve şirket araçlarının vergi hesaplamalarında nelerin değiştiğini sizin için derledik.

*29 Aralık 2020 tarihinde yapılan düzenleme ile videoda bahsedilen tutarların bir kısmında değişiklikler yapılmıştır. Güncel tutarlara aşağıdaki metinden ulaşabilirsiniz.

Kiralama avantajları devam ediyor

Kiralanan binek otomobillerin her biri için aylık kira bedelinin 6.000 TL’ye kadar olan kısmı tamamen giderleştirilebilecek, aylık kira bedelinin 6.000 TL üstünde kaldığı durumlarda 6.000 TL’lik giderleşme yapılabilecektir. Şirket binek araçlarının kiralama gideri dışındaki giderleri ise en fazla %70 oranında kurumlar vergisi hesaplamalarında indirilebilecektir.

Satın almada işler daha karışık

Şirket binek otomobillerinin sıfır olarak satın alınması halinde, ÖTV ve KDV hariç ilk satın alma bedeli 170.000 TL’ye kadar amortisman olarak giderleştirilebilecek. ÖTV ve KDV’nin maliyete eklendiği durumlarda ise maksimum 320.000 TL gider olarak kaydedilebilecektir.

Binek otomobillerin ikinci el olarak satın alınması halinde ise, amortismana tabi tutarı 320.000 TL’yi aşan binek otomobillerinin her birine ilişkin ayrılan amortismanın en fazla bu tutarlara isabet eden kısmı, kurumlar vergisi hesaplamalarında gider yazılabilecektir.

Satın alınan araçlara ilişkin giderlerin ise en fazla %70’i kurumlar vergisi hesaplamalarında indirilebilecektir.

Kanun, 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına uygulanmak üzere 07.12.2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun güncel hali ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan, 29.12.2020’de yapılan yeniden değerleme tebliğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Karar verirken yardıma mı ihtiyacınız var?

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz size yardıma hazırız.
block icon

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetlerimiz ve sunduğumuz deneyimler hakkında sıkça sorulan soruları inceleyebilirsiniz.

block icon

E-posta yollayın

Gelişmemize yardımcı olacak her türlü konuda bize e posta yollayabilirsiniz.